Povinná výbava vozidiel u nás a v zahraničí

Naša autopožičovna poskytuje vozidlá vybavené povinnou výbavou podľa Slovenských zákonov. Pri jazde do zahraničia preto odporúčame prštudovať si podmienky prevádzky v danej krajine. Nakoľko je týchto infomácií veľské množstvo, tu je rýchly predľad povinnej výbavy v krajinách EU.

Európske krajiny majú väčšinou jednotné pravidlá ohľadne základných prvkov výbavy, no niektoré majú aj vlastné „špecialitky“, napríklad, alkotestery, hasiace prístroje alebo dokonca sadu náhradných žiaroviek.

Polícia môže povinnú výbavu kontrolovať, čo znamená, že sa nedá vylúčiť ani prípadná sankcia, ak vám z nej bude niečo chýbať . Nemusíte nakupovať, môžete si chýbajúce prvky požičať od niekoho z vášho okolia. Ponúkame stručný prehľad toho, čo vybrané krajiny požadujú.

 

1. Reflexná vesta

Reflexná vesta je v celej Európe povinná. V podstate. Dochádza tu totiž k rozdielu medzi povinnou výbavou a povinnosťou obliecť si vestu pri opustení vozidla pri núdzovom státí. Niektoré krajiny síce nepredpisujú reflexnú vestu v povinnej výbave, ale požadujú jej oblečenie pri núdzovom státí. Takýto rozdiel sa týka, napríklad, Talianska, Chorvátska, Bulharska, Poľska či Maďarska. Ak v týchto krajinách polícia zastaví vodiča bez reflexnej vesty v aute, nič mu nehrozí. Pokiaľ však vystúpi z vozidla bez nej, mal by si pripraviť peňaženku.

Navyše viaceré štáty, ktoré môžete mať na trase na dovolenku, predpisujú vestu pre každého člena posádky. To platí, napríklad, v Česku, Maďarsku, Chorvátsku, Bulharsku alebo Slovinsku.Tejto povinnosti sa tak nevyhnete bez ohľadu na to, čo hovorí slovenská legislatíva.

 

2. Výstražný trojuholník

Trojuholník je predpísaný v povinnej výbave v každej európskej krajine, s výnimkou Írska a Macedónska. Odlišný režim platí v Turecku a na Cypre, kde sú vo vozidle povinné dokonca dva výstražné trojuholníky. Rovnaký predpis platí pre jazdné súpravy (vozidlo s prívesom) v Chorvátsku, Macedónsku, Čiernej Hore, Srbsku a Slovinsku. V Španielsku zas platí pre všetky tam evidované vozidlá, čiže aj pre prenajaté osobné autá.

Na Slovensku sa musí výstražný trojuholník umiestniť pri núdzovom státí tak, aby ho ostatní vodiči včas zbadali. Mimo obce má stáť vo vzdialenosti minimálne 50 metrov za vozidlom a na diaľnici a rýchlostnej ceste aspoň 100 metrov. V obci môže byť vzdialenosť kratšia, no stále platí, že by mal byť umiestnený tak, aby ho ostatní vodiči včas zbadali. Ak máte v aute výstražnú funkciu smeroviek, je potrebné ju zapnúť na čas, kým umiestnite trojuholník.

 

3. Lekárnička

Lekárnička je samozrejmosťou v celej Európe. Odporúčame, aby ste si pred cestou vo vlastnom záujme overili exspiráciu jej obsahu. Počas jazdy aj v cieli sa môže prihodiť menší úraz a lekárnička je ideálne riešenie. Dôležitý je predovšetkým účinok dezinfekčných prostriedkov a zachovanie sterility obväzov. Skontrolujte aj stav náplastí, najmä lepiacich plôch. Prípadne kúpte novú lekárničku, v súčasnosti ju dostanete už za 10 eur.

 

4. Náhradné žiarovky

Sada náhradných žiaroviek v povinnej výbave v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, nefigurujú. V iných sú zas povinné, konkrétne v Srbsku, Čiernej Hore, Česku, Chorvátsku, Albánsku a Francúzsku. Tento predpis sa však týka len bežných halogénov, ktoré môže vodič sám vymeniť. Neplatí teda pre vozidlá s bi-xenónovými alebo LED svetlometmi. Ak máte takéto vozidlo, je vhodné mať sadu náhradných žiaroviek.

 

5. Hasiaci prístroj

Vo väčšine krajín sa hasiaci prístroj v povinnej výbave nenachádza, výnimkou sú, napríklad, Bulharsko, Poľsko a Rumunsko. Hoci naša povinná výbava neobsahuje hasiaci prístroj, rozhodne je vhodné nejaký v aute mať. I keď nejde o najlacnejšiu položku a navyše vyžaduje určitú minimálnu údržbu, v krízovej situácii sa môže hodiť. Dôležitý je typ hasiaceho prístroja a najmä jeho veľkosť. Príliš veľký bude v batožinovom priestore zavadzať, príliš malý sa zas skoro minie. V zásade platí, že v osobných vozidlách by mal byť trojkilogramový. 

 

6. Ťažné lano

Lano podobne ako žiarovky zo slovenskej povinnej výbavy vypadlo. Je to pochopiteľné, nakoľko moderné vozidlá sa už ťahať nesmú. Napriek tomu je ťažné lano povinné v Albánsku, Macedónsku, Čiernej Hore a Srbsku.

 

7. Správa o nehode

Štandardizovaný európsky dokument Správa o nehode je predpísaný v Srbsku a Čiernej Hore, v ostatných krajinách sa odporúča. Nehoda sa môže pritrafiť kedykoľvek a kdekoľvek a tento formulár budete potrebovať aj pri nahlasovaní poistnej udalosti vašej poisťovni alebo vymáhaní peňazí od zahraničnej poisťovne. Väčšina slovenských poisťovní ponúka Správu o nehode v slovenskej, nemeckej alebo anglickej mutácii na svojich internetových stránkach. Á propos nehoda: nezabudnite na potvrdenie o poistení, tzv. zelenú kartu!

 

Zdroj informácií: autobild.pluska.sk